На Деснянській водопровідній станції встановлено нове обладнання біомоніторингу токсичності води, аналогів якому немає в Україні

У рамках святкування 55-річчя роботи Деснянської водопровідної станції презентували нове сучасне обладнання біомоніторингу токсичності води, аналогів якого немає в Україні. Зокрема на виконання Інвестиційної програми в хіміко-бактеріологічній лабораторії станції встановлено токсикометр ДафТоксІІ, який проходить тестові випробування. Прилад оснащений камерою з мікроорганізмами – дафніями, – що мають дуже високу чутливість до пестицидів, нейротоксинів, респіраторних інгібіторів, важких металів та інших отруйних речовин. Датчики у камері з мікроорганізмами контролюють воду з річки Десна до її надходження на очисні споруди.

Як повідомляється на сайті ПАТ «АК «Київводоканал», прилад було придбано з метою постійного контролю усіх можливих ризиків (техногенних, природних, можливих терористичних актів) забруднення води.

Було вивчено та проаналізовано досвід Китаю, Німеччини, Ізраїлю та обрано німецький токсикометр, що створює умови проживання дафніям – маленьким, до 2 мм, організмам сім’ї ракоподібних молюсків, – які вирощуються в лабораторії. Кожна з дафній знаходиться під постійним контролем відеокамери, а токсикометр за допомогою спеціального програмного забезпечення постійно моніторить їх стан (швидкість руху, довжину стрибка, загальне самопочуття, температуру) та виводить відповідну інформацію на монітори. В природі дафнії живуть 60 днів, у камері їх замінюють кожні 9 днів.

Якщо у воді є отруйні речовини, організми змінюють свою звичну поведінку (стають агресивними чи навпаки дуже повільними, шукають притулок у камері), що відразу фіксує ДафТоксІІ та відправляє сигнал у диспетчерську Деснянської станції. На основі цієї інформації фахівці приймають оперативні рішення щодо коригування технологічних режимів водопровідної станції або, за необхідності, навіть зупинки її роботи.

За станом дафній та підтриманням належних умов для їх життя у лабораторії слідкує гідробіолог.

У рамках заходу було змодельовано ситуацію забруднення води: у камеру з мікроорганізмами ввели соляний розчин, на який відразу відреагували дафнії – вони почали гинути та через декілька хвилин диспетчерська отримала відповідний сигнал.

Робота такого приладу дозволяє тримати під постійним контролем стан джерела водопостачання, що є додатковою гарантією безпеки мешканців міста.

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.