Україна поглиблюватиме співпрацю з Норвегією у використанні відновлюваних джерел енергії

27 вересня 2016 року у м. Осло (Норвегія) під головуванням Міністра енергетики та вугільної промисловості України Ігоря Насалика та Міністра торгівлі та промисловості Норвегії Моніки Меланд відбулось перше засідання українсько-норвезької Міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки.

«Для України заміщення споживання газу стало питанням енергетичної та національної безпеки. Тому пріоритетом є освоєння відновлюваних джерел енергії. До 2020 року частка «зеленої» енергії у кінцевому енергоспоживанні країни має становити 11%. Це передбачено Національним планом дій з відновлюваної енергетики до 2020 року. Впевнений, що досягти мети нам допоможе передовий досвід, технології та інвестиції Норвегії», – наголосив у ході виступу керівник Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що на реалізацію плану потрібно чимало інвестицій – 16 млрд. євро.

Так, сьогодні в Норвегії 98% електроенергії виробляється саме з відновлюваних джерел, переважно гідроелектростанціями. «Більше того, Норвегія перевиконала свій Національний план дій з відновлюваної енергетики до 2020 року. Ще у 2014 році частка енергії з відновлюваних джерел у кінцевому енергоспоживанні становила вже 69,2%. Тому досвід цієї країни для нас надзвичайно цінний», – підкреслив С. Савчук  та додав, що Україна зацікавлена у залученні норвезьких технологій, досвіду та інвестицій у сферу відновлюваної енергетики, зокрема в частині реалізації спільних проектів з будівництва малих гідроелектростанцій.

Для виконання цілей Національного плану дій нам необхідно збільшити виробництво електроенергії з відновлюваних джерел на 17,6 млрд. кВт*год. Це потребує введення в експлуатацію більше 5,3 ГВт потужностей. Водночас сьогодні в Україні вже заплановано до реалізації проекти зі збільшення встановленої потужності та будівництва 15 вітрових електростанцій, 51 сонячної електростанції, 58 малих ГЕС, 13 біоелектростанцій. Більшість з даних проектів вже отримали технічні умови та готові для отримання інвестицій.

Наразі в Україні створюються сприятливі умови для ведення бізнесу у сфері відновлюваної енергетики. Зокрема, минулого року прийнято Закон України від 04.06.2015 № 514-VIII, який став ключовим для формування конкурентоспроможного ринку відновлюваних джерел енергії.

Цим Законом «зелений» тариф прив’язано до курсу євро до 2030 року. А це означає захист інвестицій від інфляції. Також ми скасували вимогу щодо місцевої складової, яка раніше стримувала прихід іноземних інвесторів на вітчизняний ринок. Водночас, введено премію за використання українського обладнання – до 10 % до існуючого тарифу».

Більше того, нещодавно Держенергоефективності ініційовано створення єдиного в Україні Центру залучення зелених інвестицій (SC “GIDC”). Його діяльність буде додатковим інструментом покращення інвестиційного клімату та залучення як вітчизняних, так і зарубіжних інвестицій у сферу відновлюваної енергетики та енергоефективності.

Загалом, сторони обговорили перспективи українсько-норвезького співробітництва та висловили підтримку щодо реалізації проектів у рамках NEFCO та спеціальних фондів Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). Сторони також узгодили спільну підтримку дослідженню Управління водоймами та енергетики Норвегії (NVE) щодо підвищення ефективності управління малими гідроелектростанціями в Україні.

Усі домовленості щодо поглиблення співпраці між країнами зафіксовано у протоколі першого засідання українсько-норвезької Міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки, який підписали Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик та Міністр торгівлі та промисловості Норвегії Моніка Меланд.

 

Довідково:

Угода між Урядом України та Урядом Королівства Норвегія про створення Міжурядової комісії з питань співробітництва у галузі торгівлі, підприємництва та економіки від 18.11.2014

Постанова Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 № 60 «Про затвердження голів Української частини спільних міжурядових комісій з питань співробітництва»

 

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.