Українські будівельники торують шляхи інтеграції до глобального будівельного простору

Українські будівельники вивчали польський досвід застосування проформ FIDIC для впровадження цієї практики в Україні. 5 серпня в Києві за участі представників українського та зарубіжного експертного середовища в галузі будівництва відбулося засідання круглого столу  щодо  польського досвіду у співпраці з FIDIC та EFCA.

У засіданні круглого столу взяли участь представники Секретаріату Кабінету Міністрів України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, вітчизняного та зарубіжного експертного середовища в галузі будівництва, саморегулівних організацій у сфері архітектурної діяльності.

Олександр Непомнящий, президент Міждержавної Гільдії Інженерів-Консультантів (МГІК), яка виступила організатором заходу, зазначив, що це один із кроків системної роботи МГІК щодо інформування вітчизняної будівельної спільноти про можливі шляхи інтеграції до глобального будівельного простору.

«Будівельна галузь в європейських країнах динамічно розвивається. Вітчизняна галузь, щоб рухатися вперед, не зволікаючи жодного дня, має переймати відповідний досвід і використовувати кращі практики будівельного бізнесу країн ЄС. Крім того, наша країна зацікавлена у залученні інвестицій у розвиток територій. І маршовим двигуном цього розвитку є саме будівельна галузь. А більшість зарубіжних інвесторів свою роботу базують на універсальних механізмах, стандартах і формах контрактів, що широко застосовуються у міжнародному будівельному праві. В основі цих підходів – саме документи FIDIC», — сказав Олександр Непомнящий.

Тому, за його словами, МГІК пішов шляхом залучення українських будівельників до вивчення досвіду застосування проформ FIDIC польськими сусідами, зокрема компанією  Vintage ConsultingОлександр Непомнящий підкреслив, що вона є однією з найбільших польських інжинірингово-консалтингових компаній, яка спеціалізується на наданні консультаційних послуг у сфері інжинірингу та договорів управління, а також має вагомий досвід практичного застосування проформ FIDIC. Задля досягнення цілей розвитку України та Польщі нами у червні цього року підписано Меморандум про взаєморозуміння між МГІК та Асоціацією інженерів-консультантів та експертів (SIDIR).

Адам Біавачовскі, генеральний директор VintageConsulting, який також є членом  Координаційного комітету Молодіжного кола професіоналів FIDIC і членом комітету по стандартизації Асоціації — польського члена  FIDIC – SIDIR зазначив, що компанія допомагає будівельникам на кожному етапі інвестиційного процесу — створення технічних концепцій, підготовки техніко-економічного обґрунтування, підготовки матеріалів для отримання коштів ЄС, фінансовий аналіз, проектування. Фахівці VintageConsulting мають досвід роботи над проектами вартістю від 1 млн. до 1 млрд. євро — це і дорожні проекти, залізничні, спорудження будівель,  гідроенергетичні, інфраструктурні проекти, а також проекти з утилізацією відходів.

Владислав Біавачовскі, член Асоціації інженерів і експертів консультантів (Республіка Польща), незалежний інженер-консультант в сфері міжнародних закупівель і реалізації проектів відповідно до  FIDIC, Світового банку і Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) назвав наміри українських колег перейти на застосування в практиці проформ FIDIC важливим кроком, що сприятиме формуванню сприятливого інвестиційного клімату в будівництві.

Учасники круглого столу констатували, що перевагами контрактів FIDIC є їх універсальність і завершеність. Для того, щоб будівельний контракт міг застосовуватися, наприклад, в Україні, його положення і правила не повинні суперечити законодавству країни його застосування. Тому контракти FIDIC структуровані таким чином, щоб можна було їх використовувати у різних юрисдикціях, в ідеальному варіанті – за мінімальних змін структури і загальних будівельних механізмів, передбачених у контрактах. Під час розробки контрактів FIDIC вперше у світовій практиці був реалізований механізм урахування особливостей національного законодавства і специфіки кожного об’єкта будівництва.

«Нам необхідно впроваджувати контракти FIDIC в Україні. Вони акумулюють кращий світовий досвід. Використавши його, наші будівельники говоритимуть «однією мовою» з учасниками інвестиційних проектів. Країна таким чином зможе зробити реальний крок у формуванні сприятливого інвестиційного клімату і це шанс вдихнути нове життя у будівельний ринок України», — підсумувала директор Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Мінрегіону України Наталія Козловська.

Застосування таких проформ рекомендується  переважною більшістю зовнішніх структур, які здійснюють кредитування інвестиційних проектів в Україні, зокрема Світовим банком, Європейським інвестиційним банком, Європейським банком реконструкції та розвитку. Така практика сприятиме залученню інвестицій в економіку країни та забезпечить їх ефективне використання.

 

Довідка

Міжнародна федерація інженерів-консультантів  FIDIC — заснована у Бельгії і всесвітньо визнана організація, що існує з 1913 року і об’єднує на сьогодні понад 90 національних асоціацій, представляючи більш ніж 4000 практикуючих інженерів-консультантів будівельного профілю в 75 країнах світу. Нині основні зусилля FIDIC концентрує на розробці та публікації типових умов контрактів для їх застосування в будівельній діяльності з метою врегулювання взаємовідносин учасників міжнародних інвестиційно-будівельних процесів. FIDIC проводить політику глобалізації, сталого розвитку та інтегративного розуміння бізнесу.

Європейська федерація інжинірингових консалтингових асоціацій (EFCA)є єдиною європейською асоціацією для інженерної консалтинговоїіндустріїв Європі, об’єднує 25 професійних асоціацій з 25 країн Європи, є представником FIDIC в Європі.

SIDIR досвідчений представник інтересів інженерно-консалтингової галузі та національний член Міжнародної федерації інженерів-консультантів (FIDIC).

Міждержавна Гільдія Інженерів-Консультантів(МГІК) —  афільований член Міжнародної Федерації Інженерів-Консультантів (FIDIC).  Мета діяльності – розвиток і вдосконалення українського ринку консультаційних та інжинірингових послуг у будівельній галузі.

VintageConsulting— одна з найбільших польських інжинірингово-консалтингових компаній, яка спеціалізується на наданні консультаційних послуг у сфері інжинірингу та договорів управління, а також має вагомий досвід практичного застосування проформ FIDIC.

Світови́й банк, заснований у 1944 році, є однією з найбільших у світі організацій, що надають допомогу з метою розвитку. Банк у цей час проводить свою діяльність більш ніж у 100 країнах, що розвиваються, здійснюючи фінансову й консультаційну допомогу з метою підвищення рівня життя й поліпшення життя найбіднішого населення.

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), створений у 1958 році, є державною фінансово-кредитною установою Європейського Союзу для фінансування розвитку відсталих європейських регіонів у формі довготермінових кредитів. Кредити надаються для спорудження та реконструкції об’єктів, які становлять інтерес для країн ЄС та асоційованих держав.

Європейський банк реконструкції та розвитку (Євробанк, ЄБРР), створений у 1991 році, є міжнародним фінансово-кредитним інститутом, який надає допомогу країнам від Центральної Європи до Центральної Азії для проведення ринкових реформ, активного інтегрування економік цих країн у міжнародні господарські зв’язки.

 

Підготовлено за матеріалами:

Міждержавної Гільдії Інженерів-Консультантів (МГІК)

Мінрегіону

 

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.