Мінрегіон, ДАБІ та група народних депутатів пропонують змінити містобудівне законодавство, щоб перешкодити скандальним будівництвам

Група народних депутатів спільно з Держархбудінспекцією та Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропонують внести зміни до діючого містобудівного законодавства, які знімуть зайву зарегульованість будівельної галузі та зменшать кількість проблемних будівництв. Відповідний законопроект за номером №4733-1 зареєстрований в Верховній Раді України.

Про це повідомив Голова Державної архітектурно-будівельної інспекції України Олексій Кудрявцев під час круглого столу «Децентралізація сфери містобудування у контексті системних реформ».

За його словами, діюче законодавство ділить об’єкти будівництва трьох класів наслідків на п’ять категорій складності та встановлює різний порядок оформлення дозвільної документації: декларативний або дозвільний.

«Це створює простір для зловживань та будівельних афер з боку недобросовісних забудовників, – відзначив Олексій Кудрявцев. – Органи держархбудконтролю перевіряютьдекларативні документи лише на повноту даних. Недобросовісні забудовники користуються декларативним принципом та вносять у документи недостовірні дані. Під виглядом ІІІ категорії складності часто зводять величезні житлові комплекси. Як результат відсутність там прибудинкової території, паркомісць, пандусів, протипожежних під’їздів, сумнівна якість будівельних матеріалів. Тисячі інвесторів стають заручниками будівельних аферистів, залишаючись без житла і без грошей». 

Народний Депутат України Дмитро Андрієвський наголосив, що законопроект розповсюджує на сферу держархбудконтролю європейський досвід.

«Сьогодні слід шукати баланс між дерегуляцією бізнесу та питаннями контролю й відповідальності органів державної влади і місцевого самоврядування, – переконаний Дмитро Андрієвський. – Тому група народних депутатів за участі ДАБІ та Мінрегіону. розробили відповідний законопроект, який передбачає запровадження європейського досвіду. Ми відходимо від категорійності будівництва та оцінюємо об’єкт за класами наслідків: незначний, середній та значний. Причому, для будівництва об’єктів незначного класу наслідків пропонується запровадити заявний дозвільний принцип шляхом подання повідомлення. Він охопить 81% усіх будівництв в країні».

Співавтор законопроекту №4733-1 народний депутат України Геннадій Кривошея підкреслив, що законодавчі зміни до містобудівного законодавства усунуть корупційні ризики.

«Заміна п’яти категорій складності трьома класами наслідків допоможе місцевій владі ефективно працювати. Тобто ми даємо на місця інструмент впливу на сферу містобудування. Одночасно спрощуємо дозвільний процес для простих людей, які будують приватне житло. Також даємо гарантії громадянам, які вкладають свої кошти в багатоповерхову забудову і сьогодні часто стають заручниками безвідповідальних забудовників», – заявив Геннадій Кривошея.

Народний депутат України Ірина Суслова відзначила, що законопроект №4733-1 дозволить виправити ситуацію з порушенням будівельних норм щодо доступності новобудов для маломобільних груп населення

Законопроект пропонує відмовитися від категорій складності будівництва та перейти до поділу за класами наслідків – незначний, середній та значний. Будівництво середнього та значного класів наслідків пропонується здійснювати за дозвільною системою.Це стане запорукою їх безпечної експлуатації у майбутньому та зменшить кількість проблемних будівництв.

Отримання дозволу не створить ніякого додаткового навантаження на забудовника: пакет документів для початку будівництва на підставі декларації чи дозволу середнього класу наслідків – ідентичний.

Законодавчі зміни також передбачають ще більше спрощення дозвільної системи для будівництв незначного класу наслідків. Забудовник подаватиме лише повідомлення та зможе приступати до будівництва наступного дня після його направлення.  Таким чином автоматично буде скасована й процедура повернення документів на доопрацювання.

«В результаті змін, які пропонує законопроект, ми знімемо зайву зарегульованість галузі у вигляді категорій складності будівництва, спростимо дозвільну систему для 80% забудов, дамо громадам механізм виявлення будівельних аферистів ще на стадії оформлення дозволів, зменшимо кількість незаконних будівництв та знизимо градус соціальної напруги. Сподіваюсь, народні депутати підтримають законопроект і позитивний ефект від комплексних реформ у сфері містобудування відчує кожен громадянин», – підсумував Голова Держархбудінспекції Олексій Кудрявцев.

Присутні на засіданні круглого столу голови міст, що отримали повноваження держархбудконтролю, цілком підтримали законодавчу ініціативу та наголосили, що зазначені зміни до законодавства сприятимуть посиленню впливу громади на сферу містобудування.

 

Підготовлено за матеріалами:

Держархбудінспекції

Коментування та розміщення посилань заборонено.

Комментарии закрыты.